I. Kauza Opencard

Hlavní fakta kauzy Opencard

Exprimátor Bém, členové jeho Rady ani bývalý ředitel Magistrátu hl. města Prahy nikdy nebyli obviněni a veškerá trestní oznámení byla smetena pod stůl.

Korunní svědek v případu Opencard Ing. Jiří Chytil byl odsouzen, zatímco strůjci kauzy zaujali místo svědků. Za poskytnutí klíčových informací policii si Jiří Chytil vysloužil podmíněný trest. To vše pod dohledem státní zastupkyně Dagmar Máchové.

Vyšetřování kauzy Opencard provází nestandardní procesní úkony. Pomalému Útvaru rychlého nasazení trvalo zhruba dva měsíce zajistit Chytilem označený důkazní materiál na Magistrátu. Úředníci zatím stihli provést důkladný jarní úklid.

Parlamentní vyšetřovací komise našla řadu závažných pochybení a navrhla případ znovu otevřít. Zároveň podala trestní oznámení na policejní vyšetřovatele a státní zástupkyni Dagmar Máchovou.

Podezřelé kroky státní zástupkyně Dagmar Máchové

Dozorování případu státní zástupkyní Máchovou provází mnoho nesrovnalostí a podezřelých okolností. Parlamentní vyšetřovací komise upozornila na tyto skutečnosti:

  1. Zjevný rozpor mezi dokumentovanými náklady na projekt Opencard a částkou, se kterou pracovala policie a státní zástupkyně.
  2. Nejasné důvody zahájení a následného zrušení prověřování trestního oznámení, podaného Janou Ryšlinkovou. Prověřování bylo obnoveno až se značným zpožděním, a to až po přímé intervenci městské státní zástupkyně JUDr. Jany Hercegové, nadřízené dozorující státní zástupkyně JUDr. Dagmar Máchové.
  3. Neuspokojivé vysvětlení motivů rozdělení podezření plánovaného podvodu organizovaného skupinou osob, který oznámila zastupitelka Jana Ryšlinková.

Dle parlamentní komise  podezřelé kroky “nebyly nikdy uspokojivě vysvětleny a nesou jasně patrné stopy nedbalosti, anebo dokonce záměru”.

Více k informací k výkonu Lady Opencard v kauze OpenCard i v dalších kauzách (Neograph, Nemocnice Na Homolce, podvodů Františka Mrázka nebo tunelování Drůbeže Přišovice) se můžete dočíst na samostatné stránce Státní zástupkyně Dagmar Máchová aneb Lady OpenCard.

Dostupná dokumentace ke kauze OpenCard

Chronologický průběh kauzy

Obrázek zachycující klíčové události ve vývoji kauzy Opencard

Případ Opencard bude brzy promlčen. Jedině tlak veřejnosti může zajistit, aby nedošlo k dalšímu tichému zametání.